Ustaliliśmy już, że najczęstszymi oferowanymi na rynku suplementami diety są mieszanki powstałe na bazie składników naturalnych. Większość z nich jest bezpieczna dla człowieka, a ich walory zostały docenione przez wiele pokoleń użytkowników. Dotyczy to chociażby aloesu, z którego sok sprzedawany jest powszechnie w aptekach. Różni producenci zachwalają ten zacny napój, ale z punktu widzenia konsumenta nie jest szczególnie ważna marka. Najważniejsze, aby butelka zawierała stuprocentowy sok, wolny od chemicznych dodatków. W celu przedłużenia trwałości dodaje się jedynie nieco konserwantów – zazwyczaj sorbinianu potasu oraz benzoesanu sodu.
Dobre soki aloesowe powinny powstawać z użyciem technologii TTS, która pozwala zachować kluczowe parametry specyfiku, a także jego właściwości smakowe. Brak zagęstników powoduje, że sok jest błyskawicznie wchłaniany przez organizm, w tempie zbliżonym do wody. W rezultacie oddziałuje na żywe komórki i poprawia ich naturalne mechanizmy obronne. Do podstawowych walorów aloesu należą: niwelowanie stanów zapalnych, wzmacnianie układu odpornościowego oraz przyspieszanie rekonwalescencji po chorobach.
Zarówno pozyskany sok, jak i kawałki świeżego aloesu mogą posłużyć do sporządzania efektywnych okładów na zranione lub obolałe miejsca. W krajach takich jak Meksyk, gdzie roślina ta występuje powszechnie, mięsiste liście są fundamentem naturalnej medycyny.